Exempel
Information
Kontakt
Erik Käll, landskapsarkitekt
Microparker
Ingress - En kort beskrivning av innehållet
Två nya microparker skapas i Örebro tillsammans med medborgarna.
Syfte - Därför gjorde vi det
Målet att tillämpa medborgardialog i samband med uppförandet av två små parker i centrala Örebro har rätt och slätt varit att så långt som möjligt väva in medborgarnas egna önskemål i utformningen av de två parkerna.
Process - Så gjorde vi
Genom att för respektive plats ta fram två alternativa gestaltningsmöjligheter så gav vi utrymme för medborgarna att utse sin favorit. På respektive plats ställdes planritningar, bilder och text ut på skyltar samtidigt som man inbjöds till röstning och tyckande på kommunens hemsida. Röstformuläret låg ut från mitten av mars till mitten av april 2014. Drygt 270 personer gav sin röst varav ca hälften också motiverade och kommenterade sitt val.
Röstningen gav ett tydligt resultat med en majoritet på dryga 80 procent för det vinnande förslaget.
Nu pågår projektering där hänsyn tas även till enskilda detaljer gällande bland annat material, som
framkom i kommentarerna. Den främsta lärdomen är att det var ett sannolikt bra grepp att ställa upp alternativa, konkreta lösningar som grund för medborgarnas röster
Resultat - Så blev det
Av de som lämnade in synpunkter så var 67 procent kvinnor och 33 procent män. Åldersfördelningen
var:
Kvinnor Män
under 18 4 % 8%
19–30 år 26 % 27%
31–40 år 18 % 20%
41–50 år 23 % 13 %
51–60 år 16 % 18 %
över 60 år 12 % 12 %
Exempel kommentarer
- ”Vågad är välkomnande och är även en bra kontrast
- till allt annat rektangulärt i staden.”
- ”Trevligt inslag med stolarna och fiffig lösning
- med belysningen.”
- ” … Gummiasfalt tilltalar mig.”
- ” Varför gummiasfalt? Natursten är bättre”
- ” Vackert. Öppet ger mer integration mellan äldre och yngre, ser så väldigt fint ut på bild.”
Länkar
- Senast ändrad:
- 2020-07-03